Сред младите хора нараства употребата на презервативи, поне във Великобритания. Учени от Университета Brighton са изследвали тенденцията за използване на презервативи като са събрали информация от 13 765 жители на Великобритания на възраст от 16 до 44 години през 1990 и от 11161 индивиди на същата възраст – през 2000. Употребата на кондоми сред мъжете в сексуалноактивна възраст – 16 до 24 години се е увеличила значително от 61 процента през 1990 до 82% през 2000 г. При жените на същата възраст, използването на презервативи е нараснало от 42% до малко повече от 63%, съобщават изследователите. Като цяло се наблюдава по-слабо нарастване сред по-възрастните хора. Данните показват също така, че по-младите хора използват презервативи само понякога, главно като превенция от сексуалнотрансмисивни инфекции и ХИВ. Въпреки, че младите хора по-често използват кондоми, честотата на сексуално предаваните инфекции нараства. Главната причина за това вероятно е фактът, че две трети от индивидите с няколко сексуални партньори не използват кондоми всеки път.
Каква е ситуацията у нас? По телевизията постоянно текат реклами във връзка с предпазването от СПИН, в които изрично се подчертава, че в днешно време презервативът е безусловна необходимост. В университетите често се раздават безплатни презервативи, все има повод за това. Деня за борба против СПИН – раздават презервативи. Идва Св. Валентин – пак раздават презервативи. Дядо Коледа като подарък – пак раздава презервативи. Не е като българската младеж да няма презервативи и да не е запозната с това как и кога да ги използва.
Българките споделят, че по принцип не правят секс без презерватив с партньор, в който не са сто процента уверени. Но почти всяка трета казва, че има ситуации, които просто така се случват и секса е реалност, без предпазни средства. Романтиката, страстта и желанието да не развалиш мига е причина на голо да се доверим дори на съвсем нов сексуален партньор. Да не говорим за алкохола, опиатите и други все по-често срещани средства, които премахват табутата и замъгляват чувството за самосъхранение и себеконтрол. Това може да доведе до редица неприятни последствия, включително и такива, които застрашават здравето и живота ни.
А много малко са хората в България, които системно се подлагат на прегледи и изследвания, така че вероятността да сме сигурни, понякога дори и в самите себе си, би трябвало да подлагаме под съмнение. Постоянно се говори как трябва да се увеличи здравната култура на българина, но за съжаление няма системни задължителни, но и безплатни за гражданите прегледи. Би било добре да се правят по месторабота, така хем човек няма да се чуди как да избяга от работа, за да отиде до личния си лекар поне три пъти в работно време, преди да получи направление дори за нещо на пръв поглед незначително, а какво остава за нещо по-сериозно.
Затова най-сигурния начин да сме сигурни, поне в себе си, е винаги да носим по един презерватив в дамската си чанта и тогава остава само малката подробност, да убедим партньора си да го използва. Обикновено при интимни контакти дамите винаги са за използването на презерватив, тъй като той предпазва не само от полово предавани болести, но и от нежелана бременност. Докато мъжете са по-склонни да правят секс без презерватив. |