още!!!
Делфините
Делфинът принадлежи към разред Китоподобни, като кита, кашалота и морската свиня.
Той е топлокръвен бозайник, дишащ с бели дробове, който ражда своите малки и ги кърми. Съществуват 37 вида делфини, които се отличават помежду си по размера и по местоживеене. Този бозайник превъзхожда рибите в много области: с неоспоримата си интелигентност, със силно развитите си сетивни органи, също и с анатомията си, която му осигурява във водата забележителна скорост и ловкост. Делфинът може да умре, ако е в плен или е изолиран от басейн. Действително когато е на свобода, той никога не живее сам. Движи се сред семейна група от няколко възрастни екземпляри, мъжки и женски, без йерархия помежду им, придружени от техните малки. Всички ловуват и играят заедно. Женската ражда обикновено само по едно малко. Майката изтиква новороденото на повърхноста, за да поеме първата си глътка въздух. Още с раждането малкото може да следва майка си, ако тя не плува много бързо. Кърменето става под водата. Кърменето продължава 16 месеца, а после се заменя с риба. Делфините са разпространени във всички морета и океани по света. Обонянието и вкуса не са твърде развити у делфина но зрението му е по-скоро добро. Най-развитото и най-използваното сетиво без съмнение е слуха. Благодарение на ушите си, делфинът може да засече кораби, снабдени с радари и да се отдалечи много бързо от тях. Всички делфини мигрират, за да следват рибните пасажи, с които се хранят. Риби, калмари и ракообразни-това е менюто на делфините. Това китообразно е снабдено с остри зъби, като всички месоядни. По този начин той разкъсва плячката си. Делфинът не може да остане повече от 8 минути под водата. Двете му мозъчни полукълба се редуват по време на сън. Мозъка на делфините прилича на човешкият: също като нас, той притежава малък мозък и силно развита мозъчна кора. Не толкова анатомията на делфина, колкото неговото поведение подтиква той да бъде класиран сред най-интелигентните животни на планетата.
Южнокитайски тигър
Южнокитайския тигър е по-малък от Бенгалския. Има по-къси и по-широки резки. Мъжкия индивид е с дължина от 2 до 2,28 м и тежи 130 до 175 кг. Женските са с дължина на тялото от 1,9 до 2,1 м и тежът от 100 до 115 кг. Храни се с едър рогат добитък, елени и диви прасета. Малко се знае за размножителния им цикъл. Среща се в централен и източен Китай, смята се че Южнокитайския тигър е прародител на всички останали тигри. Този вид тигър е изложен на голяма опастност, има на свобода около 30 - 40 индивида, още толкова има в зоопаркове. Преди 40 години е имало 4000 тигри, но те са безпощадно избивани заради традиционната китайска медицина. Живее 10 - 15 години.
Суматрийски тигър
Суматрийския тигър е най-малкия от всички тигри, което улеснява придвижването му в плътната тропическа джунгла. На външен вид са по-тъмни, резките са широки и плътно разредени, предните му крака за разлика от Сибиркия тигър са раирани. Зад глават имат по-дълга козина която образува нещо като нашийник. Дължината на мъжките индивиди варира от 1,9 до 2,2 м и тежът от 100 до 140 кг, женските са с дължина на тялото от 1,87 до 2 м, тежът 75 - 110 кг. Храни се с див едър добитък, глигани, елени. Бременноста трае около 100 дни, женската разжда от 1 до 5 малки на всеки 2 - 3 години, те са слаяпородени. След 6 - я месец се учат да ловуват, а 7 - 8 месеца по-късно са готови да станат самостоятелни. Среща се само на остров Суматра, в гъстата джунгла. Диапазона на действие на суматрийския тигър не е известен, въпреки това плътността на тигрите е приета да е 4 - 5 възрастни на 100 квадратни километра. Застрашен вид, на свобода има около 400 - 500 тигри и още около 200 в зоопаркове по света, живее около 15 години. Причина за това е развитието на селското стопанство на острова и изсичането на горите. На остров Суматра има 5 национални парка кадето живеят тези 400 - 500 индивида
|